Select Page
Sidorela në gjendje të rëndë shëndetsore

Sidorela në gjendje të rëndë shëndetsore

Seriali vendor ‘Rruga B’, në çdo seri të saj trajton tema që janë aktuale në shoqerinë tonë, shkruan OnAir.

Në njërin nga epsidoet ata kanë trajtuar gjendjen jo të mirë në infrastrukturën shëndetësore në vendin tonë.

Përveç infrastrukturës ata e trajtojn edhe gjendjen jo të mirë sa i përket me furnizimin e barnave.

Por, se në çfarë gjendje shëndetësore është Sidorela e ‘Rrugës B’, dhe se a po i lejon doktori me pa shokët e saj, mësoni përmes videos së mëposhtme./OnAir

A ju kujtohet skeqi ‘Vala 900’, nga Adelina Ismajli dhe Qumili

A ju kujtohet skeqi ‘Vala 900’, nga Adelina Ismajli dhe Qumili

Humoristi Sevdai Radogoshi-Qumili, kur është bërë fjalë për humored e tij, gjithnjë ka ditë t’i zgjedhë personat më adekuat në projektet e tij.

Në njërin prej projekteve të realizuar në vitin 2001 ‘Gezuar me Qumilin 2001 “Naka Nak, Caka Cak”, pjesë e njërit prej skeqeve ishin edhe këngëtarja dhe aktorja e mirënnjohur Adelina Ismajli dhe moderatori dhe humuristi i shquar në atë kohë Besim Dina.

Në këtë pjesë të skeqit, Adelina e ka rolin e këngëarës e cila është duke prit një thirrje të rëndësishme, po njëri prej bashkëpuntorëve që se ka aspak në qef Adelina, i telefonon nonstop duke duke mos e lënë të qetë, sa që në njërën thirrje deyrohet ti përgjigjet kështu:

‘Vala 900, personin që e keni kërkuar momentalisht nuk ka qasje në rrjet, ju lutem provoni më vonë’.

Duke e injoruar bashkëpuntroin e saj totalisht. Që ta shihni edhe ju vetë këtë pjesë interesante të skeqin, ju ftojmë ta ndiqni videon e mëposhtme./OnAir

Ziadin Sela tregon për ngjarjet e 27 prillit: Idetë nuk vriten, ato gjejnë forma dhe mbijetojnë

Ziadin Sela tregon për ngjarjet e 27 prillit: Idetë nuk vriten, ato gjejnë forma dhe mbijetojnë

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në emisionin OXYGEN me Besim Dinën, ka folur për ngjarjet e 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë, shkruan OnAir.

Ai ka thënë se atë ditë disa persona qëllimin e vetëm e kanë pas që ti vrasin disa ide që ne kishim për shtetin.

Poashtu, Sela flet edhë për sulmet që janë bërë drejt tij atë ditë, ku thotë se atë ditë ka pas shqiptar që  kanë festuar për gjendjen e rënd që ja kanë krijuar huliganët maqedonas duke i shkaktuar lëndime të mëdha në trup.

Por, parasëgjithash sipas të parit të Aleancës Shqiptare, idetë asnjëherë nuk vriten, ato gjithënjë do të gjejnë ndonjë formë për të mbijetuar./OnAir

Sipas Ziadin Selës vetëm Ligji na dallon prej shoqërisë primitive

Sipas Ziadin Selës vetëm Ligji na dallon prej shoqërisë primitive

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka qenë i ftuari i radhës në formatin televiziv OXYGEN.

Ai ka treguar rrëfime interesante nga jeta si dhe nga librat që ai ka lexuar, duke e ndërlidhur me ngjarjet aktuale në vend dhe më gjerë.

Në njërën pjesë të emisionit Sela tregon dallimin mes një shoqërie që cilësohet e civilizuar dhe asaj primitive si dhe e ndërlidhë me qeverisjen e tanishme, shkruan OnAir.

Sipas kryetarit të Aleancës Shqiptare, dallimi mes shoqërisë së civilizuar dhe asaj primitive qëndron kështu, në shoqëritë primitive njerëzit kanë ditë të organizohen edhe para mijëra vitesh, pra kanë pasur forma të organizimit edhe në atë kohë. I cili organizim thuajse është i njëjtë edhe tani. Përzgjedhja në pozita të rëndësishme udhëheqëse është bërë në bazë të afërsisë së farefisit, pra familjarizëm, siç ndodh tani edhe tek ne.

Ose është edhe një formë tjetër që nëse më kryn një punë, të ndihmoj për zgjedhjen e problemit tënd. Edhe këtë detaj e ka ndërlidhur me mënyrën se si funksionon shteti tek ne, duke mos ndryshuar aspak nga gjeneza e mëhershme.

I vetmi dallim që atëherë nuk kanë pas shoqria primitive sipas Selës është ligji, që ne tani e kemi dhe duhet vepruar sipas ligjit për ti zgjedhur problemet që i kemi si shoqëri./OnAir

Valon Maloku dhe Shpetim Desku ironizojnë me Mimoza Kusarin, ‘Nuk punoj me njerëz që përlahen në sy të popullit’

Valon Maloku dhe Shpetim Desku ironizojnë me Mimoza Kusarin, ‘Nuk punoj me njerëz që përlahen në sy të popullit’

Emisioni PIKA, me Valon Malokun e Shpetim Deskun, është një emision në të cilin moderatorët ironizojnë me gjendjen politike në Kosovë, si dhe me ngjarjet tjera të cilat janë aktuale në vend, shkruan OnAir.

Në njërin prej emisioneve ata kanë diskutuar edhe për qëndrushmërinë e koalicionit qeverisës dhe për mundësinë e marrjes së postit të kryeministres, nga deputetja e Alternativës Mimoza Kusari Lila, për një qeveri gjithëpërfshirëse.

Moderatorët i citojn fjalët e deputetës, e cila kishte thënë që nuk mund të marr një post të tillë, kur ata përlahen në sy të popullit, e përbrenda kanë qëllime që ne nuk i dimë.

Drejtuesit e emisionit, duke biseduar mes veti diskutojn se çfarë mundet me u përgatit prej kësaj qeveri duke hamendësuar mendime të ndryshme.

Për ta parë edhe ju vetë se çfarë diksutojn moderatorët, ndiqeni emisionin nga minuta e njëmbdhjetë.

Ndryshe, ky emision transmetohet tri herë në javë ne televizionin First Chanel/OnAir

A guxon foshnja të pijë ujë?

A guxon foshnja të pijë ujë?

Prisni gjashtë muaj para se ti jepni foshnjes ujë për të pirë, dhe atëherë filloni me sasinë e kufizuar në disa mililitra në ditë. Ideale do te ishte që foshnja të pijë disa pika ujë pas ushqimit dhe asesi para, që të mos ndihet e mbushur para ushqimit.

Nëse mendoni që foshnja dëshiron të pijë pak ujë edhe gjatë gjashtë muajve të parë të jetës – ajo mund të ndihmojë foshnjen që të mos dehidrojë (sidomos në rastet me temperaturë të ngritur) si dhe freskon kur është nxehtë.

Megjithatë, nëse vendosni ti jepni foshnjes ujë gjatë gjashtë muajve të pare, këshillohuni më parë me pediatrin, sepse sasia e madhe mund ti bëjë dëm foshnjes, mund ti shkaktojë diare apo sëmundje të tjera. Barku i foshnjes është ende i vogël dhe nëse foshnja pi ujë do mbetet pak vend për qumësht i cili është shumë i rëndësishëm për shëndetin e foshnjes.

Mësimi i sinjaleve (shenjave) të foshnjës

Mësimi i sinjaleve (shenjave) të foshnjës

Mësoni të flisni gjuhën e foshnjës tuaj që të mund t’i përgjigjeni nevojave të saj dhe që foshnja të mos fillojë të qajë.

E uritur: kthen kokën kah dora juaj kur ju i prekni faqen, nxjerr gjuhën, thith apo fut dorën në gojë.E lodhur: shikon vërdallë dhe gogësin (hap gojën). Fërkon sytë dhe veshët. Mund të kthejë kokën nga njëra anë në tjetrën si të jetë duke luftuar gjumin. Sytë mund të skuqen dhe fshihen pas qepallave. I dridhen duart apo këmbët.

Ka të nxehtë: merr frymë shpejtë dhe qafa mund të jetë e djersitur.Ka të ftohtë: dridhet dhe lëkura mund të jetë si me njolla.E mërzitur apo shumë aktive: kthen kokën në kahjen e kundërt. Shikon në tjetër anë.

Qetësojnë vetveten: mund të bëjë një të qarë të përsëritur në vete.Ka dhimbje: të qara të papritura dhe më të zhurmshme sesa zakonisht. Mund të mbajë frymën më gjatë kur qanë.

Vllezerit Aliu sjellin versionin e këngës “Po i bjen era retë e zeza!

Vllezerit Aliu sjellin versionin e këngës “Po i bjen era retë e zeza!

Tv Sharri tashmë në kanalin zyrtar në YouTube ka publikuar disa premiera ekskluzive të cilat keni mundësinë tashmë t’i gjeni shumë lehtë, shkruan OnAir

Në kanalin zyrtar të TV SHARRI tashmë keni mundësinë që të gjeni edhe performancat kryesore të Vllezerve Aliu.

Në mesin e shumë këngëve të publikuar, padyshim që edhe ajo që është transmetuar për festat e fundvitit ka arritur që të listohet në mesin e projekteve më të dashura nga TV SHARRI.

Erë trandofili vjen në versionin më të mirë nga Ibrahim Kasami!

Erë trandofili vjen në versionin më të mirë nga Ibrahim Kasami!

Tv Sharri tashmë në kanalin zyrtar në YouTube ka publikuar disa premiera ekskluzive të cilat keni mundësinë tashmë t’i gjeni shumë lehtë, shkruan OnAir

Në kanalin zyrtar të TV SHARRI tashmë keni mundësinë që të gjeni edhe performancat kryesore të këngëtarit Ibrahim Kasami, shkruan OnAir

Në mesin e shumë këngëve të publikuar, padyshim që edhe ajo që është transmetuar për festat e fundvitit ka arritur që të listohet në mesin e projekteve më të dashura nga TV SHARRI.

Një potpuri si kjo e Gjida Gashit nuk duhet humbur!

Një potpuri si kjo e Gjida Gashit nuk duhet humbur!

Tv Sharri tashmë në kanalin zyrtar në YouTube ka publikuar disa premiera ekskluzive të cilat keni mundësinë tashmë t’i gjeni shumë lehtë, shkruan OnAir

Në kanalin zyrtar të TV SHARRI tashmë keni mundësinë që të gjeni edhe performancat kryesore të “Gjida Gashi”, shkruan OnAir

Në mesin e shumë këngëve të publikuar, padyshim që edhe ajo që është transmetuar për festat e fundvitit ka arritur që të listohet në mesin e projekteve më të dashura nga TV SHARRI.