Select Page
Dhurata Dora ndryshon sërish pamje?

Dhurata Dora ndryshon sërish pamje?

Këngëtarja Dhurata Dora para disa javësh solli bashkëpunimin e saj më të ri me reperin Soolking.

“Zemër” mban titullin kënga e tyre ritmike, e cila rrëmbeu zemrat e publikut duke u shndërruar në hit në të gjitha trevat shqiptare, dhe jo vetëm.

Madje duket që pas suksesit të arritur me projektin muzikor ajo ka vendosur që të bëj edhe një ndryshim në pamjen e saj.

Dhurata Dora duket që pas suksesit edhe ka ndryshuar në pamjen e saj.

Leta ju këndon shoqeve me këngën “Lamtumir”

Leta ju këndon shoqeve me këngën “Lamtumir”

Këngëtarja e muzikës popullore Leta është njëra nga këngëtaret më të dashura për publikun, shkruan OnAir

Në dasma e ahengje familjare Leta është njëra nga këngëtaret e cila pothuajse në çdo sezonë është shumë e kërkuar. Një këngë dedikuar shoqeve Leta ka publikuar në xhirimet e Vitit të Ri, këngë kjo e cila është publikuar nga produksioni Ximi.

Kënga dedikuar shoqeve nga Leta  është njëra nga këngët më të mira që keni dëgjuar./OnAIR

Fëmijët e lindur në vitin e pavarësisë do të marrin këtë iniciativë!

Fëmijët e lindur në vitin e pavarësisë do të marrin këtë iniciativë!

Presidenti i Komitetit Olimpik, Besim Hasani, tha se pret që ky vrapim të shndërrohet në një festë, ku do të vrapojnë gati 15 mijë fëmijë, sipas pritjeve të organizatorit.Në një konferencë për media, ai ka ftuar të gjithë qytetarët e Kosovës që të dalin në qendrat kryesore, që të mbështesin fëmijët që të dashurohen në sport.

“Bëhet fjalë për mbi 10 mijë fëmijë të cilët do të vrapojnë në të njëjtën kohë. Do të përpiqemi që fiks në orën 9:30 fëmijët e lindur në vitin 2008, vitin e pavarësisë, të vrapojnë në kohë të njëjtë dhe të përcjellin mesazhin se në sport ftohen të gjitha kategoritë, pavarësisht moshës, gjinisë apo ngjyrës. Ju përkujtojmë se këta fëmijë kanë vrapuar kur kanë qenë në moshën 4 vjeçare dhje këtë vit janë 11 vjeçar.

Ata do të vrapojnë derisa të jetë njeriu i fundit që vrapon. Është një projekt 100 vjeçar”, tha Hasani. Sekretari i Përgjithshëm, Shasivar Haxhijaj, u shpreh se janë 25 komuna që kanë konfirmuar pjesëmarrjen, teksa shtoi se është për keqardhje që dy komuna të mëdha si ajo e Pejës dhe Prizrenit nuk do të marrin pjesë në shënimin e Ditës Olimpike. Ai bëri të ditur se në këtë aktivitet nuk do të mungojnë figurat publike si ish-presidentët Fatmir Sejdiu dhe Atifete Jahjaga, Majlinda Kelmendi, Driton Kuka, zëvemdësministra e udhëheqës shtetëror

Surprizohet Adelina Tahiri! Por nga kush vallë?

Surprizohet Adelina Tahiri! Por nga kush vallë?

Duket që këngëtarja e njohur Adelina Tahiri ka vendosur që përmes rrjetit social Instagram të tregojë që bashkëshorti i saj gjithmonë kujdeset që ta surprizojë me dhurata, shkruan OnAir

Madje ajo përmes një postimi të bërë së fundmi në InstaStory ka treguar që së fundmi bashkëshorti i saj e ka surprizuar me një dhuratë shumë të veçantë.

Duket që Adelina Tahiri është mësuar me dhurata të tillë, madje na ka treguar që ajo merr shumë surpriza nga bashkëshorti i saj.

“Për mu është çdo ditë 8 mars”./OnAir

 

Mos harroni nesër transmetohet Oxygen!

Mos harroni nesër transmetohet Oxygen!

Konsiderohet si një ndër formatet televizive më të dashura shqiptare që ka arritur sukses të jashtëzakonshëm me secilin episod të transmetuar, shkruan OnAir

Oxygen është formati televiziv i cili i ka rezistuar më së shumti kohës dhe ka arritur të jetë shumë i shikuar për vite të tëra.

Por këtë javë rikthehet me një episod të ri me një të ftuar shumë special.

Është shkrimtari nga Drenica me emrin Azem Deliu i cili ka vendosur që të rrëfehet në këtë format televiziv.

Mos harroni këtë të shtunë duke nisur nga ora 21:00 në ekranin e Klan Kosova./OnAir

Shyhrete Behluli dhe Learta me këngën dedikuar Nexhmije Pagarushës kanë arritur këtë sukses

Shyhrete Behluli dhe Learta me këngën dedikuar Nexhmije Pagarushës kanë arritur këtë sukses

Shyhrete Behluli në bashkëpunim me Leartën nusen e saj i dedikuan këngë të madhes Nexhmije Pagarusha, një këngë si dhuratë për ditëlindjen e kësaj këngëtare e cila është edhe një model për gjithë këngëtaret tona,  shkruan OnAir

Me tu publikuar në treg ky projekt ka arritur të fitoj zemrat e të gjithëve duke arritur shifrën e klikimeve afro 2 milionë klikime.

E në kanalin YouTube shohim se Learta dhe Shyhretja kanë grumbulluar shumë komente dhe të gjitha janë pozitive.

“Për ty Nexhmije” është njëri nga  projektet më unike të Shyhrete Behlulit./OnAir

Zhduket një person në Pejë! Familjarët kërkojnë ndihmë!

Zhduket një person në Pejë! Familjarët kërkojnë ndihmë!

Sipas informacioneve të siguruara deri tani një person me emrin Rrustë Rexhepi që nga data 16 e këtij muaji është zhdukur dhe nuk dihet asnjë informacion për të, shkruan OnAir

Madje në një lidhje direkte nga emisioni “Zyra e ankesave” në RTV DUKAGJINI, kanë folur edhe disa familjarë të cilët kanë treguar se kur ka qenë hera e fundit kur e kanë parë personin në fjalë.

Madje ata kanë kërkuar ndihmë edhe nga qytetarët për gjetjen e tij, dhe nëse kanë ndonjë informacion./OnAir

Si të ushqehemi gjatë një shtatzënie?

Si të ushqehemi gjatë një shtatzënie?

Emisioni ‘Mrekullia’, i cili tashmë transmetohet në KTV, sjell detaje nga më të ndryshmet rreth grave shtatzëna.

Në njërën prej emisioneve është trajtuar çështja e të ushqyerit nga gratë gjatë shtatzënisë, shkruan OnAir.

Se a duhet të mbajë gratë  gjatë shtatzënisë dietë dhe cilat janë  dobitë e saj na tregon gjinekologia subspecialiste në mjeksinë fetale Arbërore Zymberi.

Andaj, për më shumë detaje rreth të ushqyerit në shtatzëni ndiqeni videon e mëposhtme./OnAir

Ushqimi që hani mund të ju shkaktojnë depresion!

Ushqimi që hani mund të ju shkaktojnë depresion!

Ushqimet e shpejta mund të shkaktojë që yndyra të depërtoj në tru dhe të shkaktojë depresion, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi sugjeron se yndyra e ngopur hyn në tru përmes qarkullimit të gjakut.

Ajo ndikon në funksionimin e një pjese të trurit që kontrollon emocionet tona, hipotalamusin dhe çon në një rritje të simptomave depresive.

Ndërsa hulumtimi u krye në minj, shkencëtarët besojnë se gjetjet mund të shpjegojnë lidhjet ndërmjet depresionit dhe obezitetit.

Anti-depresantët janë më pak të efektshëm për njerëzit obezë sesa tek ata me peshë normale.

Studimi u drejtua nga Universiteti i Glasgow dhe u botua në revistën ‘Translational Psychiatry’.

Nënat me këto veprime pas lindjes rrisin inteligjencën e foshnjës së tyre!

Nënat me këto veprime pas lindjes rrisin inteligjencën e foshnjës së tyre!

Sa më shumë që foshnjat ushqehen me qumësht të gjirit nga nëna e tyre, aq me nivel më të lartë të inteligjencës do të jenë.

Ndërsa më poshtë ju sjellim disa nga përfitimet që ka foshnja juaj kur ushqehet me gji. Por, sigurisht që edhe ushqyerja me gji nuk është pafundësisht, por ka një moshë të caktuar.

Të paktën ky është përfundimi i arritur nga një grup i studiuesve braziliane në “Universidade Federal de Pelotas”, në një studim të publikuar në revistën prestigjioze shkencore The Lancet.

Studimi përfshinte 3.500 të sapolindur. Të gjithë janë ndjekur për disa vite. Studiuesit i kërkuan mamave të tyre të tregonin nëse i kishin ushqyer me gji, apo me qumësht formulë dhe për sa kohë. Pasi fëmijët ishin rritur, ata i testuan.

Nga analiza e rezultateve, u konstatua se ushqyerja me gji ka një ndikim pozitiv në inteligjencën e tyre. Në fakt, foshnjat e ushqyera nga nëna me gji kishin rezultate më të larta në shëndetin e tyre mendor. Kjo pavarësisht nga statusi social që kishte nëna dhe niveli i arsimit. Në fakt, studimi përfshinte familje me nivele të ndryshme ekonomike dhe sociale.

Më mirë ta ushqej pë më shumë se gjashtë muaj

Jo vetëm këtë. Është treguar se sa më gjatë të vazhdojë ushqyerja me gji aq më të dukshme do të ishin përfitimet. Fëmijët që ishin ushqyer më gji kishin një qëndrueshmëri më të madhe në shkollë dhe rezultate më të mira. Për këtë arsye, studuesit rekomandojnë për të shtyrë më shumë se gjashtë muaj ushqyerjen me gji.

Përmirësimi i zhvillimit të neuroneve

Arsyet pse qumështi i nënës është aq i çmuar për mendjen nuk është ende i qartë. Ekspertët supozojnë se është për shkak të pranisë së acideve yndyrore të cilat janë elemente thelbësore për zhvillimin e neuroneve.

Ndër të tjera Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe ekspertë të njohur në fushën e nënave këshillojnë që tu japin fëmijëve qumësht gjiri për të paktën gjashtë muajt e parë të jetës.

Pastaj, është mirë që gradualisht t’i prezantojnë ata me ushqime të tjera. Por nëse është e mundur ata duhet të ushqehen me gji deri në vitin e parë të jetës por edhe më tej.