Select Page
Rabija e “Çka ka shpija” e zbulon se stresi largohet nga të shpenzuarit para

Rabija e “Çka ka shpija” e zbulon se stresi largohet nga të shpenzuarit para

Rabija dhe Xhek Setra padyshim që janë çifti më simpatik i serialit “Çka ka shpija” dhe gjithmonë arrijnë që të sjellin situata komike që ju bëjnë që të qeshni me lot, shkruan OnAir

Dy aktorë të jashtëzakonshëm, dhe sigurisht që i përcjellin situatat dhe tematikat që janë aktuale në shoqërinë kosovare.

Xhek Setra është një personazh i cili shpenzon shumë para për bashkëshorten  e tij Rabijen.

Por çfarë ndodh kur psikologu i tregon Rabijes se çfarë duhet të bëjë kur nuk ndihet mirë.

Kujtojmë seriali “Çka ka shpija” mbetet seriali më i shikuar në vendin tonë./OnAIR

Donte të martohej me një 70-vjeçare, gjykata në Zvicër e bën shqiptarin ‘të flasë me vete’

Donte të martohej me një 70-vjeçare, gjykata në Zvicër e bën shqiptarin ‘të flasë me vete’

Një kosovar, në mënyrë që të jetonte në Zvicër kishte vendosur që të martohej me një grua që ishte 70 vjeçe.

Kjo martesë është refuzuar nga gjykata e Lozanës, pasi çifti kishte një diferencë shumë të madhe midis tyre. Shqiptari gjithashtu është edhe babai i dy fëmijëve.E ditur bëhet se çifti kishte kërkuar që në vitin 2010 që të martohej, por edhe atëherë gjykata nuk kishte pranuar.

Pasi martesa e tyre u refuzua ata u martuan në Kosovë në vitin 2011. Gjykata në Lozanë të Zvicrës nuk beson në martesën e tyre dhe ka kërkuar shpjegime nga ambasada në Kosovë.Kurse hetuesit kanë zbuluar se shqiptari në të vërtetë ka jetuar me nënën e dy fëmijëve të tij dhe ‘’gruan’’ e tij shtatëdhjetëvjeçare.

Shqiptari, merr veturën me qira dhe e shet 1 500 euro

Shqiptari, merr veturën me qira dhe e shet 1 500 euro

Burime nga Policia e Fierit bëjnë me dije se kanë shpallur në kërkim shtetasin E.Z, 24 vjeç, banues në Lezhë.Ky shtetas i ka marrë me qira dy ditore mjetin auto-veturë tip “Benz”, me targë AA 796 MB, shtetasit A.B, 49 vjeç, banues në Tiranë, pronar i subjektit “Alfatino” Sh.P.K Tiranë, me aktivitet për dhënien e makinave me qira.Shtetasi E.Z., ka thyer kushtet e qerasë dhe e ka shitur mjetin në qytetin e Fierit për një shumë prej 1500 euro.

Pas një pune të mirë organizuar nga Seksioni kundër Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier u bë e mundur lokalizimi dhe gjetja e kësaj makine.

Materialet i kaluan Prokurorisë Fier për veprën penale “Vjedhje”, shkruajnë mediat shqiptare.

 

3 mijë pula në ‘aksion’ për të mbytur dhelprën që hyri në fermë

3 mijë pula në ‘aksion’ për të mbytur dhelprën që hyri në fermë

Pulat në një fermë në veri-perëndim të Francës, besohet të kenë formuar një ‘bandë’ për të mbytur një dhelpër të re.Incidenti i pazakontë në Brittany u zhvillua pasi dhelpra hyri në kafaz ku ishin 3,000 pula dhe dera automatike u mbyll menjëherë, raporton BBC.

“Kishte një instinkt të bagëtisë dhe ato e sulmuan atë me sqepat e tyre”, tha Pascal Daniel, kreu i bujqësisë në shkollën bujqësore Gros-Chêne.

Trupi i dhelprës së vogël u gjet ditën tjetër në një cep të kafazit.

“Kishte goditje në qafën e saj, rrahje nga sqepat”, tha Daniel për agjencinë e lajmeve AFP.

Kafazi është mbajtur hapur gjatë ditës dhe shumica e pulave dalin jashtë, shton AFP.

Kur dera automatike u mbyll, dhelpra – e menduar të jetë rreth pesë apo gjashtë muajsh – mbeti e bllokuar brenda.

“Një grumbull i madh pulave sigurisht janë mbledhur së bashku dhe dhelpra mund të ketë dalë në panik përballë një numri kaq të madh”, tha Daniel për gazetën rajonale Ouest France.

“Ato (pulat) mund të jenë mjaft të forta kur janë në pako” deklaroi tutje Daniel.

2 mijë euro pagë pa punuar asgjë në këtë shtet të Evropës

2 mijë euro pagë pa punuar asgjë në këtë shtet të Evropës

A mendoni se një punë ideale nuk ekziston? Ju jeni gabim! Nëse ju pëlqen ideja për të fituar një rrogë, dhe mos bëni asgjë, shikoni këtë reklamë pune në Suedi.

Projekti eksperimental, i financuar nga qeveria, synon të punësojë një kandidat me fat në Geteborg. Çdo gjë që punonjësi duhet të bëjë është që të paraqitet në stacionin hekurudhor në një kohë të caktuar dhe të ndezë dritën.

Pas kësaj ai mund të shkojë ku dëshiron, por në fund të orarit, ai duhet të ri-shfaqet në stacionin dhe të fikë dritën!

Pozita është e garantuar me një pagë prej 2000 euro, një ngritje vjetore, pushime vjetore dhe pagesa për fondin pensional. Derisa punëmarrësi të gjejë një punë tjetër, pozita e tij është e garantuar për pjesën tjetër të jetës së tij.

 

Gruaja mërzitet nga burri, e vendos në shitje në Ebay

Gruaja mërzitet nga burri, e vendos në shitje në Ebay

E zhgënjyer nga bashkëjetesa, një grua 40-vjeçare e njohur me pseudonimin Dorte L. vendosi të shiste burrin e saj në Ebay, për shumën modeste prej 18 eurosh. Çmimi ishte i negociueshëm.

Kjo ndodhi në Ditën e Krishtlindjeve në Hamburg, Gjermani, siç raportohet nga Berliner Morgenpost, për të cilën gruaja tha se kishte marrë disa përgjigje pozitive në njoftimin e saj.“Në një moment u lodha mjaft. Në ditët e hershme të festave të Krishtlindjeve thjesht e kuptova se nuk përputhemi më. E jap me vullnetin tim burrin.

Kthimi nuk lejohet. Kërkesat duhet të dërgohen me e-mail”, tha për gazetën gjermane gruaja, duke iu referuar bashkëshortit të saj, me të cilin ajo ishte martuar prej shtatë vjetësh.

Titulli i njoftimit ishte: “Burrë i përdorur”. “Tërheqja është e mundur edhe sot, kështu që mund ta provoni menjëherë nesër, në ditën e Shën Stefanit”, duke specifikuar çmimin: 18 euro e negociueshme.

Ajo tha për gazetën se, “lajmërimi më shkoi shumë mirë dhe kisha përgjigje shumë pozitive”.Në fund 40-vjeçarja ka thënë se të gjithën këtë e bëri për argëtim.

Dorte shtoi se burri i saj nuk ishte në dijeni të reklamimit të tij në eBay, por një gazetë lokale shkruajti për njoftimin.