Select Page
Vdes vajza 11 vjeçare pas një alergjie nga pasta e dhëmbëve

Vdes vajza 11 vjeçare pas një alergjie nga pasta e dhëmbëve

Denise Saldate nga West Covina, California u diagnostikua  me një alergji të qumështit në moshën 1 vjeçare. Ajo përdori pastë dhëmbësh më 4 prill për të ndihmuar në forcimin ë smaltit të dhëmbëve.
Atë mbrëmje  ajo ra në shok anafilaktik. Prindërit zbuluan se pasta e dhëmbëve kishte  Recaldent, protein që rrjedh nga qumështi. Denise ishte në spital për dy ditë para se të vdiste më 6 prill./OnAir
Vjen Audi S5! Publikohen fotografitë e para!

Vjen Audi S5! Publikohen fotografitë e para!

Modeli S5 nga zero deri në 100 km/h arrin për 4.8 sekonda dhe ka shpejtësi maksimale 250 km/h.

Nga ana tjetër, tregjet jashtë Evropës, mbi të gjitha, Amerika Veriore do të marrë modelin S5 me 3.0-litra TFSI V6 njësi turbo-benzinë. Audi ofron S5 në dy versione – Coupe dhe Sportback.

Çmimi i veturës në Gjermani është 65.300 euro.

“Na erdhi dita edhe neve o bab”! Ngjarja që përloti shqiptarët!

“Na erdhi dita edhe neve o bab”! Ngjarja që përloti shqiptarët!

Padyshim që emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” gjithmonë arrin që të sjell buzëqeshje në shumë familje shqiptare të cilët kanë nevojë për ndihmë, shkruan OnAir

Dhe sigurisht që gjithmonë videot publikohen edhe në kanalin zyrtar të Elvis Nacit në YouTube, për të dëshmuar kështu që shqiptarët ndihmojnë njëri tjetrin.

Në videon e listuar më poshtë keni mundësinë që të shikoni rrëfimin e një familje shqiptare që më në fund po jeton ditë të mira, dhe tashmë ka shpresë në fytyrat e tyre.

Madje fraza e vajzës drejtuar babait të saj ka rrënqethur të gjithë./OnAir

Ja çfarë duhet t’i qitni kafesë apo çajit për të parandaluar kancerin

Ja çfarë duhet t’i qitni kafesë apo çajit për të parandaluar kancerin

Konsumimi i kafesë apo çajit të nxehtë e dyfishon rrezikun për t’u prekur nga kanceri. Më mirë do të ishte ta lini kafenë apo çajin të ftohet paksa, e këtë e ka dëshmuar edhe hulumtimi i ekspertëve nga Irani.

Uji i vluar irriton brendshmërinë e gojës dhe fytit dhe ndihmon tumoret.

Të nxehtit mund ta dëmtojë edhe ADN-në dhe shërben si derivat për prodhimin e kemikateve kancerogjene. Nëse lejoni që kafeja apo aji të ftohet, apo t’i shtoni pak qumësht të fortë, do të ulni në masë të madhe rrezikun për t’u prekur nga lloje të ndryshme të kancerit.

 

Sëmundjet që shkaktohen nëse flini më pak se pesë orë

Sëmundjet që shkaktohen nëse flini më pak se pesë orë

Të fjeturit vetëm katër ose pesë orë gjumë rrit rrezikun e sulmeve të zemrës, sulmeve në tru dhe vdekjes së hershme, sipas një studimi mbi 20 mitet më të zakonshme rreth gjumit, transmeton lajmi.net.

Rebecca Robbins, e cila udhëhoqi studimin, e që vie nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Nju Jorkut, tha se ka dëshmi të tëra për të treguar se pesë orë gjumë ose më pak në baza rutinore rrit rrezikun në masë të madhe për gjendjet e lartcekura.

Studimi, i botuar në revistën Sleep Health, po ashtu ofron këshilla për ata që duhet të ngrihen herët dhe të bëjnë diçka që nuk është stresuese.

Studimi këshillon të mos shikohet TV para shkuarjes në shtrat

Shkencëtarët tregojnë përse duhet të hani vezë për mëngjes

Shkencëtarët tregojnë përse duhet të hani vezë për mëngjes

Vezët njihen për përfitimet e tyre shëndetësore, gjersa studimet e ardhshme janë duke thënë se ato janë të këqija për ne. Kjo polemikë vjen nga besimi i përgjithshëm se vezët ngrenë nivelin e kolesterolit, që mund të çojë në një sëmundje të zemrës.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, të rriturit e shëndetshëm nuk duhet të konsumojnë më shumë se 300 miligramë të kolesterolit në ditë. Një vezë e madhe ka rreth 186 miligramë.

Një studim, i botuar në Revistën ‘American Jornal of Nutrition Clinical’, shkencëtarët analizuan dietat e rreth 2,500 meshkujve të moshës midis 42 dhe 60 vjeç gjatë një periudhe prej 22 vjetësh.

Megjithë besimin e përgjithshëm se kolesteroli dietik ka një ndikim modest në nivelet e kolesterolit në gjak, profesor Jyrki Virtanen, profesor zëvendësues në epidemiologjinë ushqimore në Institutin e Shëndetit Publik dhe të Ushqimit Klinik në Universitetin e Finlandës Lindore në Kuopio tha se kolesteroli dhe marrja e vezëve nuk janë shoqëruar me rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës.

Kësisoj, studimi sugjeroi që vezët nuk janë të rrezikshme të hahen në mëngjes./OnAIr