Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në një adresim para mediave ka konfirmuar se për shkak të gjendjes së rënduar me Covid-19 nuk do të falet namazi i Kurban Bajramit nëpër xhamitë e Kosovës.

Ai ka thënë se këtë hap e kanë ndërmarrë për të ruajtur shëndetin publik.

Po ashtu Tërnava ka bërë apel që të mos ketë as vizita familjare.

Ndryshe, ministri i Shëndetësië, Armend Zemaj dje në një konferencë për media tha se kjo çështje është në kompetencë të Bashkësisë Islame të Kosovës, dhe se ai nuk i ndalon as lejon ritet fetare.

Sidoqoftë, me masat e reja të qeverisë ndalohen ritet në objektet fetare.