Spanjollët nuk kanë arritur të triumfojnë në stadiumin e Kalinigradit duke barazuar me Marokun me rezultat 2-2, por që e kanë siguruar kalimin e grupeve për në 1/16e finales së Kupës së Botës.
Në fakt, marokenët i shokuan të gjithë pranishmit në të 13 minutë kur kaluan në epërsi të papritur. Ishte Khalid Boutaib që realizoi një gol mjaft të bukur pasi rrëmbeu një top në mesfushë, ku shfrytëzoi një mosmarrëveshje mes Anders Iniestës dhe Sergio Ramosit.

Youssef En Nesyri u tregua më i shkathët në zonën e rreptësisë, kur shfrytëzoi shtatgjatësinë dhe realizoi gol me kokë në të 81 minutë pas rivënies këndore.
Iago Aspas shënoi golin e barazimit në të 91 minutë pas në aksioni bukur të ndërtuar prej bashkëlojtarëve.

Deri në fund të ndeshjes më nuk pati gola dhe kështu takimi përfundoi me rezultat të barabartë 2-2.
Pas kësaj, Spanja mbetet e para në grup dhe në fazën e ardhshme do të takohet me Rusinë.